Didimde denize girilecek en güzel koy ve plajlar hangileri olabilir? deniz tutkunu tatilciler için bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.
Bunu buraya yazarken öncelikle belirtmek istediğim -en güzel- kavramı her zaman herkes için aynı olmayabilir. Bazıları için merkez plaj tıklım tıklım doluyken bile en cazip, en güzel sayılabilirken; bazılarımız için ise bu durum tam tersi, daha gözden ırak, daha sakin ve daha tenha plajlar en güzel sayılabilmekte.
Daha önce de didimrehberi.com web sitemizde plajları, koyları tanıtan bir makale yayımlamıştık. Aradan zaman geçti ve pek çok farklı web sitesinde bizim hazırladığımız sayfaların benzeri sayfalara rastlanabiliyor.
30 yılı aşkın süredir Didim ve çevresini tanıtan DidimGuide.com web sitesi olarak, Bizzat gidilmeden, görülmeden internetten topladıkları yazı ve fotoğraflarla hazırlanan sayfalara benzemediğimiz kanatindeyiz..

Bu sayfayı nasıl kullanacaksınız:

Harita üzerine “daha büyük haritayı görüntüle” seçeneğine tıkladığınızda yeni pencerede Google haritalarda hazırladığımız harita sayfalarına ulaşabilirsiniz. Böylelikle nasıl gidilir sorunuzun cevabı da bu tıkladığınızda açılan Google Haritalar sayfalarında bulunuyor.

Bir diğer önemli konu: Burada yer alan koy ve plajların pek çoğuna ulaşım yok denecek kadar kısıtlı. Özel aracınız – bisiklet bile olsa- olması gerekiyor.

Henüz buralara toplu-taşım hizmeti yok, belki bir sitenin yakınından geçerler fakat yine de yürümek zorundasınız.

Yollar toprak ve kuru yaz sıcağında özel araçlarıyla gelenlerin parlattığı bazan pütürlü ve hatta jilet keskinliğinde taşlarla kaplı.
Gittiğiniz koylarda doğaya ve diğer canlılara saygılı olun ! Kendinize saygınızı ve sevginizi kaybetmeyin, çöplerinizi sağa sola saçmayın, pek çok yolu olan koylar için Belediyenin çöp konteynırı hizmeti yeni olmakla beraber bunların olmadığı durumlarda mutlaka çöpünüzü beraberinizde götürün, koylarda bırakmayın. Bir yangın olasılığına karşı asla söndürmeden izmarit vs bırakmayın.
Bu makalede yer alan koylara gittim ve sizler için fotoğrafladım.
başlarken Mavişehir’den başladım:

 

Mavişehir plajı sığ denizi tabanı mil oluşu bünyesinde pek çok imkanı barındırıyor oluşuyla Akşamları serin esintisi ve çevresindeki çay bahçeleriyle, restoran ve kafeleriyle tatilcileri cezbeder.

SedefKoy Mavişehirin devamında yer alıyor. Dalgalara fazla açık olmayan doğal bir liman konumundaki bu koy Didim Yerel Tarihi açısından farklı bir anlam ve önem taşıyor.

Plaj çevresinde çay bahçeleri ve sürekli bir deniz esintisi en sıcak havalarda bile ortamı çekilebilir kılmakta.

Mavişehirden kıyı takip edilince Denizli öğretmenler sitesi plajları karşımıza çıkıyor. bu plajı ortadan ikiye bölen yarımadanın üzerinde restoran pide fırını çay bahçesi gibi dükkanların bulunduğu tesisler yer alıyor. Yıllar önce don olduğunda soğuktan kuruyan dev kauçuk ağacı yeniden yeşermiş ve koyu gölgesinde içeceklerini yudumlayan tatilcileri ferahlatıyor.

Bu gibi site ve yerleşimlerin yoğun olduğu plaj çevrelerinde aracınızı mutlaka trafik kurallarına uygun yerlere uygun şekilde park edin zira yollar dar ve dönemeçlere yol ağızlarına park etmeyin, park olarak belirlenen yerlere park etmeye özen gösterin.

Denizli Öğretmenler Sitesi Plajları

SARIKUM Plajı

Didimin en güzel plajları arasında yer alan her daim dalgalı fakat dalgalı olsa bile tabanı kum deniziyle tatilcileri cezbeden bu plaj özel aracı olmayanların bile yürüyerek gelmeyi göze aldıkları güzellikte.

Sarıkum plajına adını veren altın sarısı kumları bu koyun devamında Akkum ve Sağtur plajları var.

 

Akkum plajı yine araçları olanların toprak yolu takip ederek geldikleri küçük bir plaj. Sağturun yanıbaşında yer alan Akkum ya da Gümüşkoy gibi isimlerle anılmasına sebeb olan kumlarıyla biliniyor.

Didim Akkum Plajı Sağturdan sonra sağtur ile Denizli Öğretmenler arasında

Didim Akkum Plajı Sağtur

 

Akkumdan sonra sağtur plajı bilinen en eski plajlardan biridir.

Sağtur plajında ve çevre plajlarda deniz son derece güzel, su sporlarına ve olta balıkçılığına elverişli.

Bakkal, manav, restoran, çay bahçesi, kafe gibi sosyal tesislerin bulunduğu yerler var.

Nazilli Umut Sitesinden sonraki plaj, Alabildiğine sakin gölgesine kaçılabilecek bir kaç ağacın da olduğu toprak yoldan gidilen bir plaj

 

 

 

Nazilli Umut Sitesinden sonraki Kumsal

40 EVLER plajı

 

40 Evler Sitesinin karşısındaki toprak yoldan gidilen bu küçük plaj derinliği sürekli değişen minik bir koy. Koyun dalgalara kapalı iç kısmında yüzebileceğiniz gibi arkaplanda da güneşlenebileceğiniz kumsalı var.

 

Altınkum Plajı  Didim merkezde Mavi Bayraklı plajımız ve yaz aylarında çok kalabalıktır. Didim çevresinde bu makalede bir kısmını anlattığımız toplamda 60 kadar olduğu söylenen irili ufaklı denize girilebilecek koylar mevcut.

Bu kalabalık Plajlara alternatif olabilecek Akbük tarafında da yine irili ufaklı plajlarımız var.