altın + kum ALTINKUM Mavi bayraklı dünyaca ünlü plajıyla tatilcileri kendine çeker

Plajı dillere destan Egenin şirin tatil beldesi kışları da eskiden olduğu kadar tenhalaşmayan bir hal alıyor yıldan yıla…

Açık kalan mekanların sayısının yanısıra, özellikle kış aylarına hazırlanan işletmelerin sezon kaygısı neredeyse hiç bitmiyor.

Denizinin karaya değil de denize akıntılı dalgalarının oluşu kendi kendini sürekli temiz tutan koylarıyla Didim’in en gözde Plaj yerleşimlerinin en birincisidir Altınkum.

Rüzgar sörfü ve diğer su sporları için eşsiz bir cennet niteliğindedir.
Kano sevenler için deniz oldukça uygun. Parlamenterler sitesinden üçüncü koya kadar uzanan alanda çok usta değilseniz bir başınıza kano tehlikeli olabilir. Can yeleksiz binilecek pedallılarla da koy içinden dışarı açılmamaya dikkat edin. Deniz her ne kadar sakin de olsa can yeleğiniz varsa daha güvendesiniz. Altınkumda kış fırtınalarını (zaten denize girilmeyen dönem) saymazsak azgın dalgalar yok.

Tekne Turları balık avlama sezonu biter bitmez başlıyor. Bu Aynı zamanda turizm sezonunun başlangıcı. Avlanma sezonu başlangıcı da yine turizm sezonu bitimi hemen hemen.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı mavi bayrak ödüllü

Altınkum Plajı
Tekne Turlarına katılın. İlk durak Turistik ismiyle Cennet adası (Paradise island) yada Panayır Ada olarak da anılan bir ada ve duruma göre dört – beş değişik doğal koya uğranılan; her koyda yüzme molası verilen tekne turları mutlaka yapmanız gerekenler arasında. Teknelerde zamanınızın hepsini güneş altında geçirmeyin, kendinizi güneşe karşı koruyun. Cildiniz hassas olsun olmasın en kolay güneş yanığını sürekli güneşte kalırsanız kaparsınız, unutmayınız, tedbir alınız (gölgede dinlenerek, güneş kremleri, şapka vb şart..)

Altınkum Limanı günlük tekne turları hizmeti veren teknelerin bulunduğu yer
Son yıllarda turizm sezonu uzadı. Tatilciler, Yaz sonunda daha tenha bir ortamda tatil yapmayı yeğleyenler, işletmecilerin işletmelerini daha uzun açık tutmalarında etkili oldular da denilebilir.
Dalış okullarında (Diving Center) padi lisansı veren, kurslar düzenleniyor. Dalgıçların havuzda verdikleri hazırlık derslerinin ardından cennet adası açıklarında suyun altında deniz kestanesi kırıp balık beslenilen unutulmaz sahnelerin yaşandığı normal başlangıç kurslarından başka pek çok programları var.
Altınkum merkezde pekçok eczane, Restaurant, çay bahçesi, disco – bar mevcut.

Şehiriçi minibüsleri her 5 dk’da yazları, her 15 dk’da bir kışları Aquapark (Taşburun-Kumsal Restaurant)a kadar uzanan geniş bir tur yapıyorlar.

Didim marina yolu

Didim marina yolu

Didim Marinası Parlamenterler sitesine giderken Altınkumda yer alır

Bir akşam yada Sabah yürüyüşüne çıktığınızda en yeşil yeşil alan olarak halen var olan Çamlık içinden geçince rüzgar kendini hissettirir. Denizi karşınıza alıp uzun uzun bakınca Bodrum yarımadasının bizim tarafımızda kalan Gündoğan, Türkbükü, Tandoğan gibi minik balıkçı kasabalarını (hemen hepsi hatırı sayılır tatil merkezleridir bugün) çıplak gözle bile seçebilirsiniz (havadaki nem oranı dengeliyse tabii)…

Altınkum’da her keseye uygun konaklama imkanı sunan çok çeşitli konaklama tesisi var. Pansiyonlardan, iki yıldızlısına beş yıldızlısına konaklama sektöründe ihtiyacınıza cevap verebilecek pek çok turistik işletme mevcut.

Altınkum’da yaz sezonu Mayıs ayının başlarında umut verici bir biçimde başlar… Sıcağa fazla dayanamayan orta yaş ve üstü turistler havanın yaz sıcağına oranla hissedilir derecede serin olduğu Mayıs ve Eylül gibi ayları tercih ederler.
Altınkum’um Kışı başka yazı başka güzel…

Kış aylarında tatile çıkacaksanız yaz kış açık olan otellerin sayısında son yıllarda artış var. Kaloriferli ve klimalı odalarıyla hizmet veren bir kaç büyük otelin yanısıra; albenisi olan küçük otellerin sayısı da yıldan yıla artıyor.
Havaalanı transferleri, kültürel ve tarihi gezilerle turistik hizmet veren lokal seyahat acentelerinin kış aylarında da hizmet veriyor olması bir tesadüf değil artık…

Altınkum’da konakladığınız sürede bir kaç gününüzü çevreyi gezmeye – görmeye ayırın. Didyma Apollo tapınağı en kolay ulaşabileceğiniz tarihi yerlerin başında geliyor. Milet, Priene, Bafa Gölü Herakliya gibi antik kentleri rehber alarak görmenizde fayda var. İlçede hizmet veren yerel seyahat acentalarının rehberli günübirlik turları var.
Son Yılarda tamamlanan altyapı ve üst yapı çalışmalarıyla kış aylarında sosyalleşmeye zaman ayıran ve kışlarını da burada geçiren genellikle emekli tatilcilerin sayısı arttı.

Didim Tekne turu

tekne turu Altınkuma tatile gelenlerin mutlaka gittikleri günlük gezi

Kış aylarında güzel havalar çoğunluktadır ve bunu fırsat bilen yerliler sahilde yürüyüşe çıkarlar, deniz kenarındaki Cafelerde oturup sosyalleşirler, birşeyler yer, içer, hoşça vakit geçirirler. Ya da günübirlik çıkılan olta balıkçılığı gezilerine katılmak üzere teknelerle sabahın erken vakitlerinde olta takımlarını da alarak açılırlar.

AltınkumBaşta olmak üzere Didimde kış ışıkları ve bununla değişen renkler sizi bir kez daha kendine aşık bırakır
Didim Altınkum Didimde heryerde denize girilebilir
Didimde heryerde denize girilebilir derken çevredeki koylar, saklı güzellikler ilk bakışta tanımlanamayan -heryer- aslında bir bisikletle gidebileceğiniz karadan zor ulaşılan saklı cennetler demektir.

SadeceAltınkum merkezdeki ana plaja mecbur değilsiniz. Hemen limanın devamına uzanan Aytepeyi tırmanınca “Merdivenli Koy” diye bilinen bu minicik koyla başlayan ve “üçüncü koy, ikinci koy” ve Didim Marinanın yanındaki koyların devamında Parlamenterler sitesinin de ilerisinde yer alan “Manastır Koy” gayet kumsalı, kumu harikulade güzel koylar mevcuttur.

Çevredeki koyları kiralayacağınız bir araçla (motosiklet, bisiklet yada 4 tekerli başka bir araçla) veya kendi aracınızla keşfe çıkabilirsiniz. Mavişehirden Sarıkum, Denizli öğretmenler sitesi, Büyük Anadolu Otelinin bulunduğu sahil ve ilerisinde yer alan saklı koyları ailenizle denize girebileceğiniz harika kumsallar.

Henüz Altınkuma veya Mavişehire gelmeden Taşburun ve Mavişehir arasında kalan yol boyu minik kumsallardan en büyüğü şüphesiz Orman Kampı ve Tarhan Otelin bulunduğu yerlerdeki kumsallar. Orman Kampı Kampingçilerin ve yol boyu olmasının yanısıra bünyesindeki imkanların çeşitliliğinden dolayı özellikle yakın çevreden hafta sonları deniz kaçamağı yapanların gözdesidir.

Altınkum Didim iskelesi

Altınkum Didim iskelesi kış aylarında balıkçıların yaz aylarında tekne turu düzenleyen yolcu teknelerinin mekanı