Didime nasıl gidilir

İzmir İstikametinden Didim’e giderken Söke Ovasını dümdüz geçtikten sonra Menderes Nehrinin üzerindeki köprüden hemen sonra Akyeniköy Dalyanında trafik ışıklarından sağa dönünce

yukarıdaki video haritayla birebir alakalı anlatım.

İstanbuldan Didim’e gitmek için önce İzmir’e gelinir

Yine otobandan İzmir’den Aydın – Denizli istikametine giderken Selçuk sapağını geride bırakıp devam edince ve Selatin Tüneli geçilir.

Burdan yön tabelalarından İzmir istikametinden Bodrum istikameti takip edilir.

Bodrum istikametine dönülünce Sökeye devam edilir. Gişelerden çıkılıp otoban terkedilir ve önce Sazlıköy ardından Söke kavşağına gelinir.

Söke sağ tarafta kalacak şekilde geçilip ışıkları da geçince dümdüz ova yoluna girmeden önce dilerseniz sağ taraftaki yolu takip edip Prine Antik kenti – Miletos Antik Kenti üzerinden sadece 7 km kadar daha uzun olan eski yoldan

yada dilerseniz direkt devam edip Söke Ovasına kurulmuş Rüzgar elektrik santrali kulelerini solda bırakıp sağdaki -outlet mağazaları da olan- alış veriş merkezlerimni de dümdüz sürerek Söke Ovasını geçebilirsiniz.

Yol Dümdüz, Eskiden deniz olan Söke Ovasını geçiyoruz

Yol Söke ovasını dümdüz geçerken binlerce yıl önce şimdi dümdüz sürdüğünüz bu yolun Ege denizinin bir körfezi olduğunu, Milet ve Priene Antik kentlerinin o zamanlarda bir liman şehri olduğunu ve şimdilerde bir göl olan Bafa Gölünün bu denizin bir koyu olduğunu aklınızdan geçirebilirsiniz.

Günümüzde bol yağış olan kış aylarında her ne kadar baraj ve setler yapıldıysa bile taşan Menderes nehri ovadaki araziyi tıpkı antik çağlarda olduğu gibi sular altında bırakabiliyor.

Bodrum istikametine devam edin. Söke Ovasını dümdüz geçtikten sonra Menderes Nehrinin üzerinden son köprüyle karşıya geçince trafik ışıkları ve kavşak var.

Söke ovasının bitiminden ilk Sağa dönerseniz Akyeniköy, Akköy ve devamında denizi ilk gördüğünüz yer Taşburun limanı ve Didim Aquapark, Mavişehir ve Apollo Tapınağı, Didim Merkez en son durak Altınkum sahili şeklinde.

Buradan dönmez de devam ederseniz yada dalgınlığınıza gelirse yokuşun sonunda sol tarafta bir zeytin yağ fabrikası ilersinde solda Karayolları şantiyesi ve Kavşak göreceksiniz. Kavşaktan sağa Akbük Tabelası var.

Sağa Akbüke devam edersenizsolda TOKİ evleri ilersinde bir başka zeytinyağ fabrikası ve Yine bir yol ayrımına geleceksiniz. buradan sağa Didime Dönün dümdüz devam edin.

Denizköyü geçtikten sonra Didim Belediyesinin oralara gelince kavşaktan sola Aşağı dümdüz giderseniz Didim Otogar ve Devlet Hastanesini solunuza alıp Dümdüz Yeşilkent ve Altınkuma inersiniz.
Bodrum havalimanından Didime nasıl gidilir ?

Bazı yerleşim yerlerinin Didime uzaklıkları

KiloMetre cinsinden ortalama uzaklıklar

Akköy Köyü
Eski Osmanlı/Rum taş ev mimarisi, nesli tükenen Kerkenezler, açık hava müzesi, Cafe Olive Sanat Galerisi Burada, Yaz-Kış Açık

15 Km.

Milet Antik Kenti

18 Km.

Akbük

25 Km

Prien Antik Kenti

35 Km

Bafa Gölü Milli Parkı Kapıkırı köyü yakınlarında

40 Km

Söke

45 Km

Euromos Antik Kenti

50 Km

Kuşadası

55 Km.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Davutlar Güzelçamlı yakınlarında Kalamaki olarak da bilinir Kuşadasına gelmeden

60 Km

Iassos Antik Kenti Akbük arkasındaki ormanlık yoldan giderken Kıyıkışlacık köyünde

70 Km

Efes Antik Kenti – Meryem Ana Evi Selçuk

90 Km

Bodrum

95 Km

Aydın

120 Km

İzmir

150 Km

Aphrodisias Afrodit’in Antik Kenti
Denizli yolundan sağa Karacasu kasabasına dönün, ordan sonra 5 km.

170 Km

Pamukkale Hierapolis Antik Kenti

220 Km